Kings of Tallinn 2026: Alla svenska cashar

bjorn-lindberg
15 okt. 2026
Bjorn Lindberg 15 okt. 2026
Share this article
Or copy link
  • Dennis Zetterman tog tredjeplatsen i €555 NLH Championship och vann €14 830, det största svenska resultatet hittills.
  • Flera svenskar, bland andra Jawad Habib och Mathias Christensen, har nått finalbord och tagit topplaceringar.
  • Många svenska spelare har cashat i både huvud- och sidoevent, med fler resultat att vänta när Main Event pågår.
Creutz, Karlsson, Kings of Tallinn
Kings of Tallinn Autumn Edition 2026 är i full gång och de svenska spelarna har redan radat upp fina resultat. Dennis Zetterman har stått för festivalens hittills största svenska cash med €14 830, medan Jawad Habib, Mathias Christensen och flera andra svenskar har nått finalbord.
Här sammanställer vi de svenska resultaten från Tallinn hittills.

Dennis Zetterman trea i NLH Championship

Det största svenska resultatet hittills kom i €555 NLH Championship, där Dennis Zetterman slutade trea och belönades med €14 830.
Turneringen lockade 319 entries och byggde en prispott på €148 335. Zetterman gick in i finaldagen som chipleader med 1 390 000 marker och lyckades till slut ta sig hela vägen till tredjeplatsen.
Även Jawad Habib stod för en fin insats. Han hade den största stacken när finalbordet inleddes, men fick till slut nöja sig med sjätteplatsen och €5 770.
De båda svenskarna spelade därmed hem sammanlagt €20 600 i en av festivalens största turneringar hittills.
Vann gjorde norrmannen Noah Rogers, som besegrade estländaren Alger Pissarev heads up och tog hem förstapriset på €30 005.

Zetterman King of Tallinn 2026
Dennis Zetterman in the zone. Foto: Elena Kask / Olympic Park Casino

Mathias Christensen fyra i Omaha

En annan svensk som har utmärkt sig är Mathias Christensen, som slutade fyra i €1 100 PLO4/PLO5 Championship.
Turneringen hade 55 entries och en prispott på €51 150. Christensen fick €5 300 för fjärdeplatsen, medan lettländaren Marcis Zeltmatis vann turneringen och €17 340.
Christensen har tidigare visat att han trivs i Omaha. Under årets Coolbet Open vann han ett PLO4/PLO5 Mystery Bounty, och resultatet i Tallinn är ytterligare ett kvitto på hans styrka i spelformen.

Reza Jafaripour nära första svenska titeln

Redan under festivalens öppningshelg var Sverige nära att få sin första turneringsvinnare.
Reza Jafaripour tog sig till heads up i €200 NLH Turbo, där han till slut fick se sig besegrad av norrmannen Noah Rogers.
Jafaripour slutade tvåa och fick €1 300. Turneringen hade 32 entries och en prispott på €5 208.

Fler svenska finalbord och cashar

Även i de mindre sidoeventen har Sverige varit väl representerat.
Nicklas Magyar nådde finalbordet i €200 NLH Deepstack Celebrity Special och slutade sjua för €1 310. I samma turnering tog sig ytterligare sex svenskar in i pengarna.

Nils Ferm och Maher Mahmoud nådde båda finalbordet i €350 Double Board Bomb Pot, medan Johan Sundgren slutade femma i €250 NLH Bounty.

Svenskarna har också varit aktiva i de mer ovanliga spelformerna. Patrik Rössel tog femteplatsen i €250 High Only Mix, där bland annat Sviten ingick i spelrotationen.

Alla verifierade svenska cashar i Kings of Tallinn hittills

Här är de svenska resultat som kunnat sammanställas från färdigspelade turneringar fram till den 15 oktober. Tabellen är sorterad efter prispengar, med de största resultaten överst.

SpelareTurneringPlaceringPrispengar
Dennis Zetterman€555 NLH Championship3€14 830
Jawad Habib€555 NLH Championship6€5 770
Mathias Christensen€1 100 PLO4/PLO5 Championship4€5 300
Nicklas Magyar€200 NLH Deepstack Celebrity Special7€1 310
Reza Jafaripour€200 NLH Turbo2€1 300
Nils Ferm€350 Double Board Bomb Pot5€1 140
Lena Björn€350 OFC Pineapple4€1 130
Sebastian Hjärtberg€250 Mini Main Event18€980
Amanda Sidark€250 Mini Main Event19€980
Ludwig Hedström€250 Mini Main Event20€980
Patrik Rössel€250 High Only Mix5€980
Maher Mahmoud€350 Double Board Bomb Pot6€900
Nicklas Magyar€350 Kings of Tallinn Cup16€880
Mats Forss€350 Kings of Tallinn Cup19€800
Aliasghar Estiri€350 Kings of Tallinn Cup22€740
Johan Sundgren€250 NLH Bounty5€710*
Maher Mahmoud€200 NLH Deepstack Celebrity Special13€680
Simon Hesserud Persson€200 NLH Deepstack Celebrity Special15€600
Peter Bergman€250 Mini Main Event32€580
Lars Andersson€200 NLH Deepstack Celebrity Special17€530
Janne Risberg€250 Mini Main Event46€520
Rohan Oberoi€250 Mini Main Event59€460
Ulf Wallin€250 Mini Main Event62€460
Stefan Fröling€250 Mini Main Event71€460
Amanda Sidark€200 NLH Deepstack Celebrity Special23€450
Simon Hassan€100 NLH Win TV Series10€440
Ludwig Hedström€200 NLH Deepstack Celebrity Special24€410
Mikael Doverklint€200 NLH Deepstack Celebrity Special25€410
Jan Risberg€250 PLO4/PLO5 Progressive Bounty9€257*
*eventuella bountypriser tillkommer

KoT 2026 Main Event pågår

Räkna med flera fina svenska placeringar då Main Event pågår just nu, samtidigt som schemat bjuder på en hel del turneringar veckan ut - vi verkar ju kunna casha i de mindre turneringarna.
Dessutom är uppfattningen att det är färre spelare än vanligt i denna festival vilket är både positivt och negativt.
Mindre fält - enklare att hamna ITM men, mindre fält - mindre prispooler.

Vi följer upp med ytterligare resultat.

Kommande TurneringarBörjar in

svenskpoker ® Reproduktion helt eller delvis i någon form eller medium utan uttryckligt skriftligt tillstånd är förbjuden. Spelare måste vara 18 år eller äldre och belägna i jurisdiktioner där onlinespel är lagligt. Vänligen spela ansvarsfullt. Satsa med huvudet, inte över det. Om du eller någon du känner har ett spelproblem och vill ha hjälp, ring eller besök: #Ads © 2026 svenskpoker.com